Stále více stížností na pochybné prodejce psů a koček, kteří zvířata s podlomených zdravím nabízejí prostřednictvím inzertních portálů na internetu, eviduje v Olomouckém kraji Státní veterinární správa (SVS). Veterinární inspektoři před nákupem domácích zvířat na internetu důrazně varují. Lidem totiž často vznikne značná finanční újma, dovoz zvířat bez řádného očkování navíc zvyšuje riziko zavlečení vztekliny do Česka, kde se díky dlouhodobé vakcinaci podařilo tuto nebezpečnou nemoc vymýtit. Řekla to ředitelka Krajské veterinární správy SVS pro Olomoucký kraj Hana Brázdová.
„V roce 2024 jsme obdrželi desítky telefonátů a podnětů od majitelů zakoupených štěňat, kteří naletěli překupníkům a v dobré víře štěňata koupili, aby je zachránili. Posléze vydali nemalé finanční částky za veterinární ošetření nemocných štěňat. V mnoha případech se již ale zvířata nepodařilo zachránit,“ upozornila Brázdová. Prodejci, kteří štěňata v inzerátech nabízejí, je skupují od neznámých chovatelů a poté se značným ziskem prodávají. Předání štěňat se odehrává například na parkovištích či v ústraní.
SVS se snaží o osvětu, avšak prodej psů přes internetové inzertní portály stále roste. Inzeráty jsou podávány z předplacených karet a vykazují nesprávnosti v českém jazyce. „Prodej je lokalizován především v oblastech Šternberka, Uničova a Olomoucka. Nabízení psi bývají neznámého původu, ale i neznámého zdravotního stavu a nákazové situace. Prodáváni jsou bez označení čipem,“ uvedla Brázdová.
Nejvíce se pomocí inzerátů na internetových portálech prodávají štěňata kříženců plemen americký stafordširský teriér, labradorský retrívr, jorkšírský teriér a čivava. „Cena štěněte se odvíjí od údajné plemenné příslušnosti. Z našich šetření vyplývá, že se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 5 tisíc do 15 tisíc korun,“ řekla Brázdová.
Nárůst prodeje těchto štěňat veterinární inspektoři v Olomouckém kraji registrují od pandemie covidu-19, kdy prudce vzrostla poptávka po psech. Pokles počtu inzerátů nabízejících psy byl podle Brázdové patrný v době policejních kontrol na hranici se Slovenskem v roce 2022. „To podporuje teorii, že štěňata jsou do Česka dovážena ve značném množství i ze zahraničí,“ upozornila Brázdová.
Krajská veterinární správa SVS při řešení podnětů ohledně nákupů psů prostřednictvím internetu spolupracuje s policií. S prodávajícími bývá zahájeno správní řízení pro porušení veterinární legislativy, většinou kvůli absenci čipů u štěňat. „Důrazně varujeme před nákupem zvířat, o kterých zájemci nemají žádné průkazné informace. Nabízená štěňata mívají většinou po předání velké zdravotní komplikace, které často končí úhynem. Veřejnost by si navíc měla uvědomit, že na Slovensku i v Polsku se vyskytuje vzteklina, což je nebezpečná nákaza, která může být pro člověka smrtelná. Nelegálními přesuny psů na naše území k nám může být vzteklina zavlečena,“ dodala Brázdová.