Přerov čeká další etapa modernizace systému sběru odpadů, obyvatelé ji v ulicích města pocítí v podobě další rozsáhlé výměny odpadových nádob. Zastupitelé dnes schválili veřejnou zakázku na pořízení 148 velkokapacitních odpadových kontejnerů, které mají ještě letos nahradit 300 menších popelnic na plast, kovy, papír, sklo a biologicky rozložitelný komunální odpad. Náklady budou zhruba sedm milionů korun. Výměna bude navazovat na první etapu z roku 2021, kdy bylo do ulic města umístěno 226 těchto odpadových nádob.
Zakázka, kterou dnes schválili zastupitelé, zahrnuje nákup odpadových nádob o kapacitě 3 200, 2 200 a 1 100 litrů, které svým provedením odpovídají moderním trendům. Město od modernizace očekává navýšení kapacity pro tříděný odpad, zefektivnění systému sběru a svozu odpadů, ale i snížení nákladů a zatížení životního prostředí, stojí v usnesení města. „Jedná se celkem o 148 nádob, celkové odhadované náklady činí 7,13 milionu korun,“ uvedl dnes náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).
Další etapu modernizaci podpořila drtivá většina zastupitelů. Přesto se ozývala kritika, především kvůli umístění kontejnerů na sídlištích, využití jejich funkčnosti, ale i kvůli zabírání parkovacích míst. „První várka nových kontejnerů se setkala s vlnou nevole. Kontejnery jste pořídili, aniž byste řešili jejich umístění. Je nesmyslné pořizovat něco kvůli výhodám, které nelze využít,“ uvedl zastupitel za SPD Miloslav Skládal. Zástupci města naopak poukázali na to, že velkoobjemový kontejner nahradí několik popelnic a v konečném výsledku by se měla místa uvolnit.
V přerovských ulicích se nové nádoby na separovaný odpad o objemu 3 200 litrů na plast/kovy a papír poprvé objevily na podzim roku 2021. Ve stejnou dobu se novinkou staly i popelnice o objemu 2 200 litrů na sklo a plast a 1 100 litrové nádoby na bioodpad. Před jejich osazením město nakoupilo i speciální svozové vozy, vybavené bočním výsypem. Sběr odpadu obsluhuje za pomoci robotizované ruky pouze řidič.
Přesto ještě v ulicích zůstalo 1296 menších nádob, většina z nich se má postupně vyměnit za velké. „Standardně se vychází ze statistiky, kdy jedna nová 3200litrová nádoba plně nahradí až čtyři nádoby o objemu 1100 litrů. Každou ulici ale posuzujeme individuálně, takže zohledňujeme zejména to, kolik v ní žije obyvatel,“ doplnil Dohnal.
První zakázka týkající se nákupu 226 velkoobjemových kontejnerů v roce 2021 stála město 11 milionů korun, radnice na tento nákup čerpala 85procentní dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Letošní zakázka počítá se 148 nádobami – z toho 21 bude určených na plast a kovy, 56 na papír, 51 na sklo, 15 na plast a pět na bioodpad. Celková cena by měla být zhruba 7,13 milionu korun. Město i v tomto případě bude znovu žádat o dotace.