Kryt v Bezručových sadech ve svých chladných prostorech přivítal nově otevřenou expozici Paměti národa Střední Morava, ta se věnuje příběhům pěti pamětníků 2. světové války a komunistické totality z Olomouckého kraje. Kryt je možné navštívit vždy ve středu, pátek a sobotu od 14:00 do 18:00.
„V krytu odvyprávíme příběhy pěti pamětníků z Olomouckého kraje, ty příběhy jsou průřezem našeho kraje během nacistické okupace a komunistické totality,“ řekl Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava. Jedním z nich je příběh kněze Antonína Huvara. „Byl skautským vedoucím a knězem. Prošel téměř všechna vězení v Československu. Byl to například poslední člověk, který mluvil před popravou s Heliodorem Píkou,“ představuje příběh Zavadil.
Projekt Paměť národa Střední Morava zaznamenává příběhy pamětníků z dob 2. světové války, komunistické totality a devadesátých let. Její badatelé audiovizuálně zaznamenávají příběhy konkrétních pamětníků, jejich fotografie a deníky.
Výstava Paměti národa je umístěna v bývalém krytu civilní obrany. „Tento prostor byl čistým a nepopsaným listem. Je to příhodné prostředí pro sdílení složitých osudů pamětníků obou totalit,“ řekl autor výstavy Zdeněk Durdil. „V tomto prostoru chceme také vytvořit platformu pro mladé umělce, kteří se zabývají vizuálním uměním,“ dodal Durdil s tím, že mladí lidé mohou materiál Paměti národa transformovat do své vize a pohledů mladé generace.
Historie krytu civilní obrany v Bezručových sadech
Bunkr v Bezručových sadech byl vybudován mezi lety 1953 až 1957 jako velitelské stanoviště štábu Civilní obrany pro Olomoucký kraj. Odsud měly být řízeny krizové situace v regionu v případě vypuknutí válečného konfliktu.
Výstavba železobetonového bunkru vyšla na 5,5 milionu Kčs. Kryt je umístěn částečně ve starých městských hradbách, částečně ve skále, na které hradba stojí. Bunkr má jediný vchod v Bezručových sadech, dvě únikové šachty, dvě patra celkem 39 místností a vlastní studnu.
V roce 2002 byl kryt vyřazen z evidence protitlakových krytů. V roce 2009 se stal majetkem města Olomouc.
Paměť národa chtěla otevřít už v roce 2021
Původně chtěla Paměť národa bývalý kryt otevřít veřejnosti už v únoru roku 2021. Do příprav ovšem zasáhlo jednání s památkáři, neočekávaná covidová situace a nedostatek financí. Dalším termínem byl tedy konec roku 2021, který se ovšem také posunul. K otevření plnohodnotného institutu má nyní pomoci krátkodobá expozice. „Nápad krátkodobější expozice ukáže potenciálním partnerům a donátorům i široké veřejnosti co by tam jednou mohlo vzniknout,“ řekl Zavadil Olomouckému Reportu v prosinci roku 2021. „Zároveň s tím chceme pracovat i na tom, aby tam na konci roku 2022 či začátku roku 2023 mohl vzniknout plnohodnotný a moderní Institut Paměti národa,“ vysvětlil na konci roku ředitel Paměti národa Střední Morava.