Devět nových terárií instalovali chovatelé u východu ze zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce. Díky tomu návštěvníci mohou při svém odchodu ze zoo nahlédnout do podivuhodného světa exotických plazů, obojživelníků a bezobratlých. V celém areálu olomoucké zoo je nyní bezmála pět desítek terárií. Novinářům to dnes řekl vedoucí vzdělávání zoo a dlouholetý terarista Pavel Javůrek.
Nová terária u východu ze zoo obývá například ropucha colorádská, pipa brazilská či žáby létavky. „Nechybí ani plazi jako užovky ostronosé, blavor žlutý, felsumy, gekoni obrovští a jeden druh rovnokřídlého hmyzu, a to obří kobylka Siliquofera grandis z Nové Guinee,“ uvedl Javůrek. Expozice je vytvořena z konstrukčně jednoduchých terárií, která si lidé mohou pořídit i domů. Také zvolené druhy obojživelníků a plazů lze podle Javůrka při určité dávce zkušeností chovat doma. Terária u východu ze zoo tak mohou některé návštěvníky inspirovat k tomu, aby si rozšířili svůj chovatelský záběr.
Podle ředitele zoo Radomíra Habáně jsou terária velmi atraktivní pro chovatele i návštěvníky. „Nová expozice byla vybudována přes zimu a stála zhruba 150 tisíc korun. Polovinu této částky nám darovala firma Repti Planet, která dodala technologii a terária,“ informoval Habáň.
Terarijní expozice byly v počátcích olomoucké zoo v 50. letech minulého století podle její mluvčí Ivety Gronské velmi skromné. „Jednalo se o jednu až dvě nádrže umístěné v pavilonu opic, kde se chovaly želvy. Druhou terarijní expozicí v zoo bylo vivárium postavené v roce 1966 pro krokodýly, leguány a jiné plazy, kteří byli darovaní přímo z Kuby,“ uvedla Gronská.
V roce 1979 přibyly další čtyři nádrže v pavilonu šelem. „O opravdovém rozmachu můžeme mluvit až kolem roku 1992. V té době ošetřovatel Milan Kořínek začal pod hlavičkou zoo budovat místo původních nádrží celkem 13 terárií různých velikostí, včetně jedné větší s krokodýly čelnatými. V té době se také začali plazi v olomoucké zoo poprvé rozmnožovat. Tato expozice však musela ustoupit stavbě akvária pro žraloky a v roce 2003 byla přesunuta v podobě devíti nádrží do pavilonu žiraf,“ podotkla Gronská.
V pavilonu šelem v roce 2001 vybudovali velké akvaterárium pro krokodýly. V roce 2004 v olomoucké zoo zprovoznili čtyři menší terária v Jihoamerickém pavilonu a v roce 2018 přibylo v novém pavilonu Kalahari dalších devět nádrží. V letech 2020 a 2022 zoo rozšířila terarijní expozice v pavilonu žiraf.
Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku v roce 2022 prošlo 367.711 návštěvníků, meziročně o 463 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let. Olomoucká zoo na ploše 42 hektarů chová 1591 zvířat 386 druhů. Loni v zoo odchovali 250 mláďat. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zoo loni na vstupném utržila 38,5 milionu korun a od radnice obdržela dotaci 35,5 milionu korun.