Pomocí nové balanční plošiny s pohybovým 3D senzorem napojeným na videohry cvičí pacienti lůžkového rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk. Podle lékařů se tato netradiční metoda ukázala být velmi účinnou formou rehabilitace. Sdělila to mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke. Lůžkové rehabilitační oddělení určené především pro pacienty po endoprotetických výkonech, mozkových příhodách či po vážných úrazech zprovoznila Nemocnice Šumperk loni v létě. Lékaři se starají o 15 pacientů, v budoucnu má být kapacita rozšířena na 20 lůžek.
Balanční plošina je vylepšená o senzor – předává informace o pohybu programu, který je dokáže vizualizovat do formy videohry. „Prostřednictvím balanční plošiny BoBo pak pacient ovládá pohyb objektů na obrazovce. Svou rovnováhou kontroluje například pohyb aut, brání rozlití sklenice, posunuje kvádry z místa A do místa B a vidí hned výsledky své snahy na obrazovce. Říkáme tomu biofeedback. Prostřednictvím motivace při hře tak docílíme zlepšení stability, pohybové plynulosti a reakční pohybové odezvy,“ uvedl primář lůžkové rehabilitace Tomáš Vilhelm.
Podstatou fyzioterapie je podle primáře snaha vyvolat jednoduchou nebo složitější pohybovou odpověď jako reakci na podnět. Lidské tělo je plné receptorů, které průběžně informují mozek o poloze kloubů, napětí šlach a svalů, postavení lebky či o okolním terénu. Mozek informace zpracovává a dává pokyn jednotlivým svalům, aby byl pohyb co nejefektivnější, nejekonomičtější, nejpřesnější a nejplynulejší. „Může jít jen o pohyb prstu, pohyb vidličky s kouskem řízku k ústům nebo balancování na laně u provazochodce. U neurologických onemocnění nebo pooperačních stavů mohou být přenosy informací do mozku nebo naopak pohybová odezva porušeny. A právě zde se může velmi efektivně uplatnit tato balanční plošina,“ podotkl Vilhelm.
Lůžkové rehabilitační oddělení šumperské nemocnice plánuje pořizovat další zařízení, která propojují fyzioterapii s moderními technologiemi. „Pevně doufám, že našim pacientům už brzy nabídneme využití technologie virtuální reality ve fyzioterapii,“ dodal Vilhelm.