Kvalita vody v přerovském přírodním koupališti Laguna je nevhodná ke koupání, na pětibodové škále je označena stupněm pět. Upozornilo na to dnes město na svých stránkách s tím, že lidem hrozí při koupání v nádrži akutní poškození zdraví. Laguna v odpočinkové zóně Přerova je uměle vytvořená nádrž, která nemá odtok ani přítok. Rozbor vody si nechaly v polovině června vypracovat Technické služby města Přerova.
Rozbory vody dělali pracovníci Zdravotního ústavu v Ostravě, vzorky na objednávku technických služeb odebrali minulý týden v úterý. „Voda je průhledná pouze do hloubky 40 centimetrů, ve vodě se významně přemnožily vodní zelené a hnědé řasy a sinice,“ uvedla Martina Haluzíková z přerovských technických služeb. „Kontrolní odběry se zopakují znovu koncem července a koncem srpna,“ doplnila s tím, že výsledky rozborů jsou vyvěšeny i v blízkosti přírodního koupaliště.
Laguna leží v rekreační zóně Přerova. Městu se v roce 2020 podařilo zbavit ji letitých nánosů bahna, které řadu let odrazovaly obyvatele města od koupání, pomocí speciální bakteriální směsi. Díky aplikaci ze dna zmizelo 1800 krychlových metrů bahna, což je v přepočtu 220 plně naložených nákladních aut. Vyčištění dna o rozloze 2,75 hektaru stálo zhruba 200 tisíc korun. Kvalita voda se však zhoršuje s příchodem léta a tropických teplot.
Před zahájením léta se zhoršila v Olomouckém kraji také kvalita vody v Plumlovské přehradě u Prostějova, hygienici ji již před dvěma týdny označili stupněm tři z pětibodové škály. Další výsledky rozborů vody by měli zveřejnit tento čtvrtek. Naopak ve štěrkopískových jezerech nedaleko Olomouce se mohou koupat lidé bez obav, voda je tam čistá obvykle po celou sezonu.