Případné zavlečení vysoce nakažlivé slintavky a kulhavky do chovů v České republice by podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) mělo nedozírné následky nejen pro postižené farmy, ale i pro hospodaření všech tuzemských chovatelů skotu a celý zemědělský sektor. Kvůli přísným nařízením by totiž čeští zemědělci museli zastavit export hovězího masa a mléka do zahraniční, ze kterého mají značnou část svých příjmů. Výborný to dnes řekl ČTK v Litovli na Olomoucku. Nemoc podle něj nebyla v ČR dosud potvrzena, ani se neobjevilo žádné podezření. Riziko rozšíření je ale obrovské vzhledem k rychlosti šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku.
„Musíme si uvědomit, že české zemědělství je do značné míry závislé právě na výkonnosti živočišné výroby. Jsme jedním z největších exportérů ať už živého skotu nebo masa do zahraničí. Toto všechno by muselo být zastaveno, protože bychom se stali zemí s nákazou a obchodní kontrakty do zahraničí by musely úplně ustat,“ uvedl Výborný. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že k porážce do zahraničí bylo loni z Česka vyvezeno 83.700 kusů skotu, tedy čtvrtina celkového počtu zvířat vykrmených v Česku.
Výborný upozornil, že z České republiky se denně vyveze do zahraničí také několik milionů litrů mléka. „To by byl také obrovský problém, takže z hlediska obchodního a dopadu na zemědělský sektor to (rozšíření slintavky a kulhavky do ČR) ani nechci domýšlet. To, že bereme nákazu a riziko vážně a rychle jsme přistoupili k opatřením, tak je to skutečně v prospěch nejen farmářů, ale i české ekonomiky,“ podotkl.
Na Slovensku se v pátek objevilo šesté ohnisko nákazy. Na Slovensku a Maďarsku jsou vybíjena všechna k infekci vnímavá zvířata na farmách v tříkilometrovém okruhu okolo ohniska nákazy. V Česku je už zakázaný dovoz zvířat i dalších živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Od půlnoci na pátek musejí všechna nákladní vozidla nad 3,5 tuny vjíždět ze Slovenska do ČR pouze přes pět vybraných hraničních přechodů. „Zaplaťpánbůh jsme stále zemí, kde se tato nemoc nevyskytuje. Nemáme ani žádné podezření,“ uvedl dnes Výborný.
Některá opatření na hraničních přechodech v horských oblastech bude podle ministra nutné upravit. Například na Bumbálce kvůli značnému sklonu silnice nelze umístit vany s dezinfekčním prostředkem. „Nicméně na přísné kontrole na česko-slovenské hranici se nic nemění a nepředpokládám, že bychom v příštích dnech přistupovali k jakémukoliv zmírnění. Pokud by se ukázalo, že bude potřeba přijmout ještě nějaká další opatření, tak to učiníme,“ řekl Výborný.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.