Studenti a učitelé česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia Olomouc v březnu přišli s originálním nápadem, jak vyjádřit respekt k náročné práci zdravotníků Fakultní nemocnice Olomouc a současně pomoci s péčí o nemocné. Iniciovali dobročinnou sbírku, jejíž výtěžek nemocnice využije na canisterapii, a to jak pro personál, tak pro pacienty. Výsledek předčil jejich očekávání – sbírka vynesla 35 080 korun. Symbolický šek předali zástupci gymnázia ve čtvrtek 3. června zdravotníkům z FN Olomouc.
O tom, že kontakt se psem může mít na člověka pozitivní vliv, není pochyb. Pes dokáže už svou přítomností navodit dobrou náladu všude tam, kde jí není dostatek. Mezi místa, která potřebují doplnit zásoby radosti nejvíce, patří nemocnice, a to zvlášť v souvislosti s pandemií COVID-19.
“Sbírka je důkazem, že našim studentům záleží na této zemi a jsou nadějí, že jednou opravdu bude lépe. Za to jim náleží velká pochvala a poděkování,“ ocenil myšlenku a realizaci sbírky ředitel Slovanského gymnázia Olomouc RNDr. Radim Slouka.
Symbolický šek předali studenti a učitelé ve čtvrtek 3. června zástupcům nemocnice. „Výtěžek ze sbírky pokryje téměř roční náklady na canisterapeutické služby, které ve fakultní nemocnici poskytujeme. To je skvělé,“ děkoval ředitel FN Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.
Do sbírky se zapojilo celkem 75 dárců. „Dělalo nám velkou radost vytvářet něco pro druhé, mnohé jsme se naučili a poznali. Vážíme si všech 75 dárců, kteří spolu s námi vyjádřili úctu a podporu těm, co nás v nelehké covidové době podrželi. Ze srdce dárcům přejeme pevné zdraví a pro každý den aspoň drobný důvod k úsměvu; dali aktivitě studentů a pedagogů ještě větší smysl,“ poděkovala za iniciátory sbírky učitelka česko-francouzské sekce SGO Mgr. Jarmila Beková, Ph.D.
Předání výtěžku sbírky proběhlo netradiční formou. Pozvání přijala Jana Dohnalová ze šternberského spolku AURA Canis, přivezla s sebou dva zvířecí pomocníky – bernského salašnického psa Aničku, peruánské naháče Haničku a Bridget a kocoura Jonáše. Zdravotníci si tak mohli vyzkoušet jejich léčebné schopnosti sami na sobě.
Fakultní nemocnice využívá canisterapii jako podpůrnou léčebnou metodu už od roku 2018, a to na Oddělení geriatrie nebo následné intenzivní péče. Nedávno také začala fungovat i specializovaná poradna pro děti se specifickými potřebami na Klinice zubního lékařství, kde je pomocníkem pro navázání kontaktu retrívr Kimi. „Díky všem těmto zkušenostem můžeme říct, že se canisterapie u nás osvědčila,“ doplnil ředitel Roman Havlík.