Na jaře letošního roku musely různé organizace opustit Hauenschildův palác na Dolním náměstí. V něm chce olomoucký magistrát vybudovat nájemní byty a rozšířit tak portfolio bytového fondu. Práce na přestavbě pozdně renesančního paláce by mohly skončit v zimě 2026.
O záměru vybudovat městské byty informovalo město už v březnu 2024. „Určené mají být především mladým rodinám a podporovaným profesím, které jsou ve městě potřeba,“ uvedla pro Report tehdejší tisková mluvčí magistrátu Radka Štědrá.
Od března probíhala kolem rekonstrukce řada přípravných procesů, do kterých patřilo i vyjádření Národního památkového úřadu (NPÚ). První ze šesti vyjádření, které úřad poskytl, je z ledna 2023, poslední z letošního června. Památkáři uvedli řadu podmínek k rekonstrukci paláce, mezi něž patří krom užití materiálu také třeba řešení výtahové šachty ve dvoře objektu a obnovení průjezdu do dvora v celém původním rozsahu. Odbor památkové péče Magistrátu města Olomouce, který rozhoduje ve správním řízení, některé podmínky akceptoval, jiné zamítl nebo upravil.
„Ze strany NPÚ považujeme jako problematické zachování průjezdu do dvora ve stávající podobě. Naše pracoviště usilovalo o odstranění vestaveb v bývalém prostoru průjezdu a o jeho obnovu v celém původním rozsahu, což nebylo možné kvůli provozním důvodů,“ uvedla mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ Sandra Kolářová.
Odbor památkové péče obnovu povolil a průjezd tak bude nadále neprůjezdný a částečně zastavěn. „Dle našeho názoru, by rekonstrukce tak významného objektu s výjimečnou památkovou hodnotou mohla vést k plné rehabilitaci jeho památkových hodnot, což se nepodařilo,“ doplnila Kolářová.
Stavbařské práce začaly na začátku listopadu. Podle náměstkyně primátora Kateřiny Dobrozemské (ProOlomouc a Piráti) by měli stavbaři skončit za 14 měsíců, tedy až v zimě 2026. „Je to památkově chráněný dům, kde památkáři měli mnoho podmínek, jak rekonstrukci realizovat. Během samotné realizace se ale samozřejmě mohou objevit proměnné, které nedokážeme odhadnout, a které dobu realizace spíše prodlouží,“ uvedla pro Report Dobrozemská.
Magistrát původně odhadoval, že vybudování bytů vyjde městskou kasu na 100 milionů korun. Podle veřejné zakázky budou práce stát přibližně 82,5 milionu korun bez daně.
Kvůli rekonstrukci se musely z Hauenschildova paláce odstěhovat některé neziskové organizace. Ty už ale mají svá nová sídla. Například organizace SPOLU, která poskytuje podporu osob s mentálním postižením tak, aby se mohly co nejvíce zapojit do běžného života, nově sídlí v Bořivojově ulici. Skautský institut se zase přemístil jen pár desítek metrů – do budovy na Dolním náměstí s číslem popisným 109/29.