Více než 104 miliard korun z evropských fondů bylo od roku 2004 přislíbeno žadatelům z Olomouckého kraje, který dotace použil hlavně na životní prostředí, dopravu, podnikání, turistický ruch či rozvoj měst a obcí. Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj. Dotace z evropských fondů pomohly také podnikům a firmám v kraji modernizovat výrobní zařízení. Například olomoucká mlékárna Olma od roku 2011 s pomocí evropských dotací připravila investiční projekty bezmála za 600 milionů korun, dotace pokryjí takřka polovinu nákladů.
Ze strukturálních fondů a fondu soudržnosti mohlo Česko čerpat od svého vstupu do EU v květnu 2004. V prvních třech letech kraj tímto způsobem získal zhruba 700 milionů korun. V následujícím programovém období 2007 až 2013 příliv evropských peněz výrazně zesílil. Na toto období v Olomouckém kraji připadly přislíbené dotace 51,4 miliardy korun z fondů EU. V letech 2014 až 2020 pak hodnota evropských dotací činila 42,7 miliardy korun a v programovém období 2021 až 2027 je to zatím 10,1 miliardy korun.
Značná část dotací do Olomouckého kraje proudila prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Morava, pod který spadal i Zlínský kraj. Například v letech 2007 až 2013 měl ROP Střední Morava podpořil zhruba 1200 projektů obcí, měst, krajů, podnikatelů a neziskových organizací. Nejvíce dotací směřovalo na rozvoj měst a venkova. Určeny byly například na rekonstrukce veřejných prostranství nebo na podporu rozvoje veřejných služeb.
Významné byly také dotace na výstavbu a rekonstrukce silnic druhé a třetí třídy, přestupní terminály a zastávky i na obnovu vozidel veřejné dopravy. Několik miliard korun v Olomouckém kraji směřovalo na podporu rozvoje cestovního ruchu či na ochranu životního prostředí. Od roku 2016 bylo v Olomouckém kraji uspořádáno pět vln dotací na výměnu starých kotlů, které byly financovány z evropských fondů. Žadatelům bylo rozděleno téměř 900 milionů korun.
Olomouc například v programovém období 2007 až 2013 pomocí dotací EU investovala 3,4 miliardy korun. Evropské dotace posloužily na obnovu parků, rekonstrukci Dolního náměstí, opravu hlavního pavilonu Výstaviště Flora, nová parkovací místa na sídlištích, modernizaci škol, dětská hřiště i budování cyklostezek. S pomocí dotací byly pořízeny také nové tramvaje a autobusy či opravena sídliště. Olomouc se tehdy ale kvůli masivním investicím zadlužila.
O rozdělování dotací prostřednictvím ROP Střední Morava se v letech 2014 a 2015 kromě žadatelů zajímala také policie, která kvůli úplatkům obvinila tři pracovníky dotačního úřadu a dva lidi z podnikatelské sféry. Pracovníci podle policie poskytovali za úplatek ve výši zhruba dvě procenta z celkové dotace žadatelům o dotace nadstandardní služby a informace spojené s přípravou a následnou realizací projektů, které se týkaly několika penzionů a hotelů.