Další úspěšný rok pro třiadvacet párů sokolů, z jejich hnízd v Jeseníkách letos vylétlo dvaačtyřicet mláďat. Je to o dva hnízdící páry a jedno mládě více než v roce 2021, který byl prozatím nejúspěšnějším rokem.
Ochráncům přírody se podařilo zaznamenat průběh hnízdění jedné sokolí rodiny. Díky fotopastem viděli dramatický průběh hnízdění. „Samice svá vejce nejprve kvůli tenké skořápce rozsedla a sežrala. Z náhradní snůšky se vylíhlo už jen jedno mládě, které ale dlouho nepřežilo. Ve svých 14 dnech se stalo kořistí kuny skalní. Ty jsou v Jeseníkách nejčastějších přirozeným predátorem sokolů. Pozitivní v letošním sokolím roce je, že počet mláďat je tak vysoký přesto, že více než jedna třetina hnízdění nebyla v závěru úspěšná,“ vysvětlil v tiskové zprávě Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Podle záznamu sokolové v Jeseníkách hnízdí v novodobé historii od roku 2001, za tu dobu se jim podařilo vyvést přes 400 mláďat a řadí se tak k nejvýznamnějším oblastem v republice. Dravcům navíc prospívá i to, že jejích hnízdiště se nenachází u turistických tras nebo na oblíbených lezeckých lokalitách. „Letos jsme na dvou lokalitách instalovali v nejkritičtější období hnízdění informační tabule regulující pochyb v daném místě. Všem návštěvníkům, kteří sdělení respektovali a přispěli tak k úspěšnému vyvedení mláďat, patří poděkování,“ popsal ornitolog Tomáš Pospíšil, spolupracovník AOPK ČR.
V Jeseníkách a nejbližším okolí již opakovaně obsazují sokoli přibližně dvacet skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech.