Zemědělci v Olomouckém kraji sklidili obilí z bezmála dvou třetin osetých polí. Do závěrečné fáze postoupila sklizeň řepky, která je sklizena z 92 procent polí. Hektarové výnosy jsou zatím hlavně u řepky o něco nižší než na konci loňské sklizně, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Kvůli teplému počasí letos začala sklizeň oproti předchozím letům zhruba o dva týdny dříve. Některá pole poničily prudké letní bouřky, zemědělci na nich evidují výrazný pokles výnosů i horší kvalitu obilí.
Podle informací ministerstva je k dnešku z celkové plochy 91 030 hektarů obilovin v kraji sklizeno 56 176 hektarů. Dosavadní průměrný výnos činí 6,65 tuny na hektar. Řepkou letos farmáři v kraji oseli 23 957 polí, sklizeno mají 22 060 hektarů při průměrném výnosu 2,79 tuny z hektaru. Průměrný hektarový výnos u obilí loni na konci sklizně obnášel 6,68 tuny a v případě řepky 3,72 tuny.
Zemědělci se letos v některých částech kraje potýkají s následky prudkých bouřek. „Před deseti dny nám obrovská bouře, která se přehnala přes Loštice, zničila na polích 50 až 80 procent úrody. Máme nejhorší žně za 30 let a výnosy jsou katastrofální. Začali jsme řepkou, u které je běžný výnos kolem čtyř tun a nám letos dala 0,8 tuny. Všechno ostatní zůstalo na zemi a musíme to zaorat,“ řekl agronom zemědělské společnosti Palomo z Loštic na Šumpersku Martin Rosta. Podle něj je po bouřce podobná situace také u hrachu a značně poškozené jsou i lány s jarním ječmenem.
Český statistický úřad minulý týden odhadl, že celorepublikově sklizeň základních obilovin letos ve srovnání s loňskou úrodou klesne o 8,8 procenta na 6,822 milionu tun. Kromě nižšího hektarového výnosu je důvodem nejmenší pěstební plocha od počátku sledování před více než 100 lety.