Žalobce žádá pro bývalého olomouckého krajského policejního náměstka Karla Kadlece souzeného v kauze Vidkun pětiletý trest vězení. Podmíněný trest, který mu za korupční jednání uložil krajský soud, je nepřiměřený, a to i kvůli generální prevenci, řekl dnes u Vrchního soudu v Olomouci státní zástupce Miroslav Stoklásek. Případ se týká ovlivňování kauz a úniků informací z policejních spisů. Kromě Kadlece v něm čelí obžalobě podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD, nyní SOCDEM). Všichni tři dnes vinu u soudu opět popřeli. Soud rozsudek vyhlásí 21. října.
Kadlece krajský soud za vynášení informací z trestních spisů u devíti trestních kauz odsoudil za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby a uložil mu tři roky s podmíněným odkladem na pět let a peněžitý trest 438 tisíc korun. Také mu zakázal činnost na pět let.
„Nemůžu souhlasit s tím, že za tuto trestnou činnost dostal trest na samé spodní hranici trestní sazby a navíc jako trest podmíněný. Trestné činnosti se dopouštěl dlouhodobě a ve velkém rozsahu, obžalovaného Kyselého informoval nejen dlouhodobě, ale také o všem, co se na krajském ředitelství dělo,“ uvedl žalobce s tím, že právě ke Kadlecovi se všechny informace o všech kauzách sbíhaly.
Státní zástupce kritizoval i jeho postoj k trestnímu řízení, bez jediné stopy sebereflexe. Na místě je podle něj také otázka generální prevence. „Tato kauza je sledována nejen mediálně, ale i příslušníky bezpečnostních sborů. Je náročné takovou trestnou činnost detekovat a prokázat, bylo by velkou chybou, kdyby od soudu odešel pouze s podmínkou. Byl náměstek krajského ředitelství, měl být vzorem pro ostatní příslušníky. Podmíněný trest nebude působit jako trest výchovný a neodradí ostatní příslušníky od takového jednání,“ doplnil žalobce.
Kadlec dnes znovu svou vinu popřel, tvrdil, že kauzy, o kterých se s Kyselým bavil, byly prý před promlčením. „Ty rozhovory, co jsme měli, nebyly žádným vynášením informací,“ uvedl Kadlec. Jeho obhájce Tomáš Grepl žádal zproštění. Poukázal na to, že od zahájení trestního stíhání uběhlo devět let. „Přišel o zaměstnání u policie, o svou policejní kariéru, je veřejně prezentován jako zločinec. Za celou tuto dobu se trestní řízení neposunulo ani o milimetr, kdy by takto závažná obvinění byla zákonným způsobem podložena. Karel Kadlec nejen že žádné trestní řízení neovlivnil, ale ani nechtěl ovlivnit,“ uvedl obhájce.
Zproštění žádal také podnikatel Kyselý, který se poprvé po celou dobu řízení účastní soudu, stalo se tak poté, co mu vrchní soud před týdnem uložil za nepřítomnost pořádkovou pokutu. „Poté, co jsem 13. ledna 2016 opustil vazbu, jsem kauzu Vidkun mentálně vypustil z hlavy, i když ji mám stále v hlavě a cítím to jako velkou nespravedlnost. Celá kauza je vykonstruovaná,“ řekl dnes Kyselý. Krajský soud ho odsoudil za pokus účastenství ve formě organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby a dostal tříletý podmíněný trest a peněžitý trest 346 tisíc korun. Žalobce dnes napadl výši jeho peněžitého trestu, soud podle něj vycházel pouze z příjmu starobního důchodce a opomněl, že je účasten v řadě obchodních společností. Žádá u něj peněžitý trest 1,82 milionu korun.
Svou vinu dnes popřel znovu také bývalý hejtman Rozbořil, odsouzený za podplácení a za účastenství ve formě pomoci zločinu zneužití pravomoci. Souzen je v celkové kauze za jednu věc, kdy podle rozsudku policejnímu náměstkovi Kadlecovi za informace v případu stavby jezdeckého areálu v Lazcích, který byl prověřován kvůli možnému dotačnímu podvodu, nabídl úplatek. „Celá věc se u něj týká jen jednoho rozhovoru v hospodě pod vlivem alkoholu,“ uvedl obhájce Petr Konečný. Rozbořila soud odsoudil ke dvěma letům s podmíněným odkladem na 3,5 roku a uložil mu peněžitý trest 182 tisíc korun. „Je to devět let zničeného života za něco, co si na nás někdo vymyslel,“ uvedl Rozbořil.