Město Olomouc chystá nový Plán rozvoje veřejného osvětlení. Ve velkém sále budovy magistrátu na Hynaisově 10 se ve středu 20. října uskuteční od 16 hodin veřejné projednávání modernizace současné světelné soustavy.
Plán rozvoje veřejného osvětlení je strategický dokument, jehož cílem je analyzovat a navrhnout udržitelnost osvětlovací soustavy při odpovídajících provozních a investičních nákladech. Pro město Olomouc je navržen na období deseti let.
„To, jak, kde a čím se bude v Olomouci svítit, jsou důležitá témata, zvláště v době, kdy tolik rostou ceny energií a část světelné soustavy ve městě už velmi zastarává. Připravili jsme proto společně se zpracovatelem této světelné strategie prezentaci veřejnosti, kde se budeme velmi těšit na živou diskusi a názory Olomoučanů. Veřejné osvětlení je důležitým prvkem jak z hlediska bezpečnosti chodců, tak automobilové dopravy, ale i nasvícení památek. Zastaralá svítidla, často i se sloupem, proto budeme muset postupně měnit za nové LED osvětlení. Taková osvětlovací soustava je výrazně energeticky úspornější, bezpečnější a umožňuje regulovat intenzitu i podíl modré složky světla,“ vysvětluje primátor Mirek Žbánek.
Zájemci mohou rozpracovaný Plán rozvoje veřejného osvětlení můžete najít už teď na webu www.menimeolomouc.eu v sekci Agenda 21 – veřejná projednávání. Na středečním setkání pak zpracovatel strategie dokumentem účastníky zasedání provede. Město slibuje také diskuzi nad dotazy Olomoučanů.
„Soustava veřejného osvětlení je nákladnou technickou infrastrukturou města, která bývá často dlouhodobě podfinancovaná. Cena jednoho kompletního prvku, takzvaného světelného místa, dosahuje hodnoty mezi 15 až 40 tisíci korunami. Jako každá technická infrastruktura má i soustava veřejného osvětlení svoji životnost, která se pohybuje v rozpětí od 30 do 40 let. Po uplynutí této doby je třeba provést její kompletní obnovu. Vzhledem k tomu, že taková obnova představuje nemalé finanční prostředky, je vhodné její realizaci rozložit v čase, což je jeden z cílů právě zpracovaného Plánu rozvoje veřejného osvětlení ve městě Olomouci,“ popisuje městský energetik Roman Luczka.
Veřejné osvětlení spravují Technické služby města Olomouce. Aktuálně je v Olomouci umístěno více než třináct tisíc svítidel na sloupech, konzolách a převěsech. „Některé z nich už ale jsou na hranici životnosti. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s Technickými službami ještě letos vyměnit v ulicích Tovární a Lipenská celkem 225 zastaralých výbojkových svítidel za nová LED svítidla,“ říká primátor Žbánek.
Součástí Plánu rozvoje veřejného osvětlení je také postupná implementace smart prvků, úspornější a bezpečnější řešení svícení. V nejbližší investici v Tovární a Lipenské ulici umožní nová LED svítidla regulovat intenzitu světla i podíl modré složky světla. Do budoucna město plánuje na nových sloupech veřejného osvětlení také dobíjecí stanice.
Veřejné osvětlení v Olomouci budí kontroverze dlouhodobě. Jen o lampách na Horním náměstí se vede diskuze už několik let. Olomoučanům se dříve nelíbily nízké lampy Thorn, přezdívané sirky, velké nadšení nevyvolaly ani další lampy Urban Star kvůli nízké svítivosti. V roce 2019 občané řešili lampy „plácačky“ architekta Jana Šépky, které měly mít větší svítivost, než předchozí lampy, ale kritika míří na jejich vzhled a to, že se lampy do historického centra nehodí.