Zatím opatrně komentují oslovené podniky v Olomouckém kraji možné dopady takzvaných recipročních cel na dovoz veškerého zboží do Spojených států na svůj export. Nová cla ve středu večer oznámil americký prezident Donald Trump, pro státy Evropské unie byla nastavena na 20 procent. Podle zástupců některých firem by představitelé EU měli se Spojenými státy jednat, jinak tyto nové celní bariéry poškodí evropské výrobce i spotřebitele.
Malou část své produkce do Spojených států exportuje společnost Farmak, která se v Olomouci zabývá zejména vývojem a výrobou aktivních farmaceutických ingrediencí – léčivých látek a chemických meziproduktů a specialit. „Napřímo tam vyvážíme jen několik málo procent,“ řekl ČTK výrobní ředitel Farmaku Leopold Doubek. Podle něj zatím nelze odhadnout, jak takzvaná reciproční cla ovlivní export Farmaku do Spojených států a jak se promítnou do dění na zahraničních trzích. „Nicméně doufáme, že by dopad na segment trhu s humánními léčivy mohl být nějak mírněn,“ uvedl.
Vedení společnosti Farmak se svými americkými zákazníky zatím nekonzultovalo možný vliv nových celních sazeb na už dohodnuté kontrakty v USA. „Nicméně pokud bude nutné nějak řešit zvýšené náklady, minimálně jejich část hodláme přesunout na naše zákazníky,“ řekl Doubek. Varianta, že by olomoucký podnik Farmak přesunul část produkce do Spojených států, podle něj není reálná.
Necelé procento produkce exportuje do USA skupina Fenix Group z Jeseníku, která patří mezi největší tuzemské výrobce a dodavatele elektrických topných systémů. „Vzhledem k tomu, že oznámená cla postihují i většinu našich konkurentů a některé i významně více než nás, tak neočekáváme jejich negativní dopad,“ řekl ČTK člen správní rady společnosti Fenix Group Cyril Svozil.
Podotkl, že zatím nezaznamenal žádnou snahu politiků EU o seriózní jednání s USA o odstranění tarifních i netarifních bariér ve vzájemném obchodu. „Vnímám pouze propukající hysterii, která nepovede k řešení, tedy k odstranění nesmyslných regulací i cel, ale pouze k dalšímu úpadku EU,“ míní Svozil. Dodal, že skupina Fenix Group už několik let pracuje na tom, aby snížila svojí výrobní angažovanost a přítomnost v EU. „Prakticky od nástupu nové zelené ideologie, jejíž dopady na výrobce zcela zastiňují jakákoliv cla,“ dodal.