Rok 2025 bude bohatý na padající hvězdy, polární záře nebo pozorování Venuše. Olomoucký Report přináší celoroční přehled jevů, které mohou lidé pozorovat na obloze v letošním roce. Pokud bude jasná obloha, jeden z nich bude viditelný už v noci z pátku na sobotu.
„Pod nebe nás nalákají opět meteorické roje, četné planetární konstelace, dva vzácné zákryty planet Měsícem, i dále možné polární záře viditelné z našeho území, ale především částečné zatmění Slunce a po dlouhých letech i úplné zatmění Měsíce,“ vyjmenoval Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské Univerzity v Opavě.
Úkazy by měly být vidět z území České i Slovenské republiky. U každého ovšem záleží na aktuální jasnosti oblohy. Jevy by měly být viditelné pouhým okem, nebo malými dalekohledy.
3. – 4. leden: Meteorický roj Kvadrantid
- mezi půlnocí a šestou hodinou ranní
12. – 16. leden: Mars nejblíže Zemi a viditelný i malými dalekohledy
„V době maximálního přiblížení k Zemi a následné opozici se Sluncem planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Blíženců, bude tak nejlépe pozorovatelná z naších končin, jak jen to je možné,“ okomentoval Horálek.
14. leden: Měsíc v úplňku se přiblíží Marsu
18. leden: Venuše a Saturn u sebe, viditelné i z měst
- maximum přiblížení planet v 18:30
17. – 31. březen: Zvířetníkové světlo nad západním obzorem
„Když Slunce zapadne a následně skončí i soumrak, obloha ztmavne a nad západním obzorem lze proti hvězdnému pozadí najít mlhavý kužel neostré záře. Díky sklonu ekliptiky vůči horizontu se právě v období jarní rovnodennosti tzv. zvířetníkové světlo od obzoru nejvíce vyklání a je tudíž večer nejlépe vidět,“ popsal Petr Horálek.
29. březen: Částečné zatmění Slunce
- začátek v 11:29
21. duben: Meteorický roj Lyrid
- nejlépe pozorovatelný na horách
6. květen: Meteorický roj Eta-Aquaridy
- viditelný před pátou hodinou ranní
- proud ledo-prachových částic, které za sebou zanechala při svém průletu kolem Slunce Halleyova kometa
Červen a polovina července: Noční svítící oblaka
„Nesvítí vlastním světlem, ale rozptylují světlo Slunce, které je v inkriminovaných hodinách nasvětluje odspodu (zatímco samo se nachází v hloubce mezi 6° a 16° pod obzorem). U nás jsou díky tomu pozorovatelné ve zmíněných měsících mezi 22. hodinou a půlnocí, nebo ráno mezi 2. a 4. hodinou,“ okomentoval Noční svítící oblaka Horálek.
12. – 13. srpen: Meteorický roj Perseid
- nejvíce meteorů je vždy vidět ráno mezi půlnocí a 5. hodinou ranní
Celé září: Mléčná dráha a tenké Saturnovy prstence
7. září: Úplné zatmění Měsíce
- hned po západu Slunce
21. září: Zvířetníkové světlo
21. říjen: Meteorický roj Orionid
5. listopad: Velký úplněk
- maximum ve 23:30
13. – 14. prosince: Meteorický roj Geminid
- maximum v 9 hodin ráno
Během celého roku: Možné polární záře
„V roce 2025 Slunce dosahuje maxima své aktivity a je tedy opět možné, že budeme svědky i více polárních září viditelných nebo alespoň fotograficky zaznamenatelných z našeho území. Největší šance jsou na jaře a na podzim,“ vyvětlil Petr Horálek z FÚ v Opavě.