Zemřel první polistopadový místostarosta Jeseníku a katolický disident Václav Dvořák. S manželkou se za komunismu účastnil nepovolených seminářů a rozšiřoval samizdat. Po revoluci se zasloužil o obnovení poutního kostela Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor. Odešel 9. prosince ve věku 89 let.
„Začali mě vyslýchat, protože mě podezřívali, že nás dodavatelé uplácí. Pak už jsem věděl, že to má jiný podtext, protože se mě vyptávali, jestli znám lidi, kteří se motají kolem církve. Nic jsem se nedověděl, protože záznamy StB, které vedli, byly zničeny,“ vzpomínal Dvořák pro Paměť národa v roce 2017.
Václav Dvořák se narodil 29. listopadu 1934 v Ústí nad Orlicí. Do Jeseníku se přestěhoval společně s manželkou Helenou na sklonku šedesátých let. Oba se zapojili do aktivit místní katolické komunity. Účastnili se například modlitebních setkání u Jiřího Šnajdra v Mikulovicích, který byl v roce 1984 odsouzen k desetiměsíční podmínce za trestný čin maření dozoru nad církvemi.
Dvořákova manželka kvůli účasti na setkáních dostala výpověď z vojenské ozdravovny v jesenických lázních. Dvořák šířil samizdatové informace o katolické církvi, účastnil se nepovolených bytových seminářů a podepsal také několik petic za svobodu projevu a lidská práva.
O poutním kostele Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor jsme psali ZDE.
Po sametové revoluci se stal členem Místního národního výboru v Jeseníku, po prvních svobodných volbách vykonával funkci místostarosty. Jako předseda sdružení, které usilovalo o znovuvybudování kostela Maria Hilf, se zasloužil o obnovení tohoto poutního místa u Zlatých Hor.
Poslední rozloučení s Václavem Dvořákem se uskuteční v sobotu 16. prosince v 10 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku.