Nový film filmařů Marka Pešla a Jakuba Plánky zachycuje historické proměny areálu bývalých vojenských kasáren. Snímek Velkomoravská: pohled za hranici nyní umístili tvůrci na YouTube a umožnili tak jeho bezplatné zhlédnutí Olomoučanům.
Autorská dvojice ve filmu mozaiku místa, které se v posledním desetiletí stalo opuštěným brownfieldem. Dokument, který zachycuje také proces revitalizace areálu a plánování výstavby nové městské čtvrti, si odbyl svou premiéru ve středu v prostorách Konviktu. Ve snímku vystupují pamětníci i lidé, kteří mají co říct k současnému stavu areálu.
„Každý Olomoučan místo dobře zná, je v našem bezprostředním okolí, a přitom o něm víme tak málo. Zajímaly nás příběhy lidí, kteří za tou hranicí žili a působili. Jsme rádi, že jsme se do areálu dostali i v době, kdy byl připraven k demolici,“ popsal filmař Marek Pešl a upřesnil, na co se divák může ve dvacetiminutovém snímku těšit. „Viděli jsme například okamžik, kdy zde sprejeři malovali své poslední graffiti. Viděli jsme ředitele Vojenského opravárenského podniku, jak se naposledy procházel po své kanceláři, kde už sice nebyl jeho stůl a psací stroj, ale zato mnoho vzpomínek. Také jsme nahlédli do života bezdomovců, kteří žili v troskách vojenského areálu a jsou tak dosud posledními obyvateli působící na této adrese. Byli jsme svědky momentu, který zachytil opuštěné místo, kde jsou jen holé zdi, zdemolovaná podlaha a pomalované omítky. Místo čekající na vzkříšení. Kde něco končí, něco nového musí začít. V dokumentu proto hovoří také zástupci developerské skupiny Redstone, která zde nyní chystá výstavbu nové městské čtvrti,” popsal Pešl.
Cílem filmařů bylo také rozebrat tematiku brownfieldů. Odborný pohled v této oblasti do dokumentu vnáší doktor Tomáš Krejčí působící na Akademii věd ČR, který se výzkumně zabývá oblastí regenerace brownfieldů a recyklací území. „Brownfieldy mají zvláštní až magický genius loci. Jsou to zapomenutá místa, která ztratila svůj význam. Je zajímavé sledovat proces vývoje objektu po desetiletí. Skrze výpovědi lidí, kteří s místem svázali svůj život, se diváci dozví jedinečný pohled na lokalitu. Stejně jako je zajímavé sledovat debatu o vzkříšení prostoru novým projektem,” zmiňuje dokumentarista Jakub Plánka.
Dokument filmaři volně poskytli ke zhlédnutí na YouTube.