Zánik projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, který dnes vláda posvětila svým zrušením územní rezervy pro vodní koridor, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN) přivítal. Poukázal na to, že krajské zastupitelstvo již v prosinci 2020 vyslovilo s projektem stavby kanálu, jehož značná část by vedla přes území Olomouckého kraje, nesouhlas. Velkým zastáncem projektu byl prezident Miloš Zeman, smysl projektu vyzdvihoval i při návštěvě Olomouckého kraje v roce 2014 a 2015. Podle vlády však není projekt ekonomicky smysluplný a představuje riziko pro krajinu a její ekosystémy.
„Osobně to vítám, nepočítal jsem s tím, že by to mělo valného smyslu, přestože jsou obce, jejichž starostové to v rámci zvýšení turistického ruchu vítali. Ale myslím si, že je to jen jeden aspekt celého projektu, ty další byly proti tomu,“ uvedl Suchánek. Hejtman již dříve uvedl, že Olomoucký kraj by byl při plánování tohoto vodního kanálu zasažen nejvíce ze všech krajů, protože jeho územím procházejí všechny tři větve, a to Dunajská, Oderská i Labská.
Nesouhlas s projektem již vyjádřila před dvěma lety také rada Olomouckého kraje a následně i zastupitelstvo. Zastupitelé tehdy zároveň schválili znění dopisu adresovaného ministerstvu dopravy a ministerstvu pro místní rozvoj, ve kterém je vyjádřen nesouhlas krajské samosprávy se stavbou kanálu. Hejtman tehdy poukázal na to, že kanál v dnešní době nemá užitkové a ekonomické opodstatnění a kromě toho je podle odborníků velkou hrozbou pro životní prostředí.
Dlouhodobým zastáncem kanálu byl prezident Zeman, přínos vyzdvihl i při návštěvách kraje v březnu 2014 a v květnu 2015. Poukázal tehdy na to, že projekt by pomohl regionu snížit nezaměstnanost. „Podstatná část by měla vést Olomouckým krajem, znamenalo by to spoustu nových pracovních příležitostí,“ uvedl tehdy Zeman. V březnu 2014 však zároveň řekl, že plně respektuje i argumenty proti této stavbě s tím, že řešením by bylo zpracování solidní studie proveditelnosti.
Území v plánované trase koridoru bylo blokováno od roku 2010, kdy jeho ochranu zavedla tehdejší vláda Jana Fischera. Dnešní rozhodnutí kabinetu znamená, že se území odblokuje. Už dříve se pro tento krok vyslovily obce v trase kanálu, které územní rezervy označovaly za brzdu svého rozvoje. Rozhodnutí vlády zrušit územní rezervy dnes přivítali i zástupci Moravskoslezského a Zlínského kraje.