Kvůli oteplování a klimatické změně výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik Lesů České republiky hoří nejčastěji, krom letních měsíců, také v dubnu. Lesníci proto apelují na návštěvníky, jejichž nedbalost je nejčastější příčinou požárů.
Od dubna do konce října nesmí lesníci pálit v lesích klestí. „Neděláme to ani v jiných měsících, riziko je opravdu velké. Stačí, když trochu fouká a oheň se snadno přenese i přes cestu,“ vysvětlil Štěpán Pospíšil, lesní správce z Černé Hory. Podnik zároveň pracuje na stavbách lesních nádrží, z nichž by se dala okamžitě čerpat voda. V horkých letních dnech drží lesníci také protipožární hlídky.
V některých nově obnovených prostorech, založených zejména na větších postkalamitních plochách, se preventivně tvoří čtyřmetrové oddělovací pásy. „Lesy rozčleňují na menší celky. Nerostou tam žádné dřeviny a navazují na lesní cesty, takže se po nich snadno dostane do porostů technika,“ vysvětlil Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.
Prevence lesníků ale podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové nestačí. Většinu požárů totiž způsobují návštěvníci, což dokládají i letošní statistiky. Nejčastěji podle nich hořelo během velikonočního prodlouženého víkendu, kdy počasí doslova zvalo na výlet. „K rychlému vznícení hrabanky stačí nedopalek cigarety nebo nedostatečně uhašené ohniště. Důsledky nedbalosti pak vyšetřuje policie jako trestný čin. Zákon v lesích totiž rozdělávání ohně, kouření a odhazování hořících a doutnajících předmětů výslovně zakazuje, a to až do padesátimetrové vzdálenosti od lesa,“ doplnila mluvčí.
Nahlašte pálení klestí přes web
Na zvýšené riziko požárů upozorňují také hasiči. „Krásné počasí bude lákat k úklidu na zahradách. Proto bychom chtěli v těchto dnech připomenout, že při pálení přírdních materiálů musíte dodržet vícero bezpečnostních podmínek,“ uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová, která zároveň zdůraznila zákaz plošného vypalování trávy a porostů.
I oheň rozdělaný na zahradě či v přírodě se podle mluvčí může snadno vymknout kontrole. „Navíc když jsou nepříznivé povětrnostní podmínky a fouká vítr. Plameny se kvůli suché vegetaci rychle šíří, během chvilky mohou zachvátit velkou plochu a způsobit vážná zranění či vysoké škody na majetku,“ doplnila Balážová.
Proto žádají hasiči o nahlašování plánovaného pálení biologického odpadu. To je možné prostřednictvím webového formuláře. Ten je nejlepší vyplnit bezprostředně před samotným pálením, aby byly informace co nejpřesnější. „Důležité je uvést především dobu pálení, místo a kontakt na osobu, která je u pálení přítomna,“ dodala Balážová.