Do zasněžovacího systému, ale i vleků či komfortu pro lyžaře investovaly letos lyžařská střediska v Jeseníkách. Po loňské špatné zimě, která sezonu ukončila na většině míst až o měsíc dříve, však investic není tolik jako v předchozích letech. Ceny skipasů zůstávají většinou stejné nebo se zvýší minimálně. Loni začala sezona v Jeseníkách rozjezdem prvních vleků 2. prosince, většina areálů musela zavřít už na konci února. Provozovatelé před nadcházející zimou doufají v lepší podmínky.
Šest milionů korun investovalo letos středisko v Branné na Šumpersku. „Posílili jsme zasněžování a vyměnili jsme nový vlek za starý. Do zasněžování jsme dali tři miliony korun, nyní už ale tak budeme o počasí rozhodovat my. Loňská zima nás do toho donutila, než neinvestovat a čekat na další špatnou zimu, je podle mne lepší investovat a porvat se s tou špatnou,“ řekl provozovatel střediska Rostislav Procházka.
Letos chce středisko mírně zvednout cenu skipasů. Celodenní skipas tam dosud stál 550 korun. „S cenami to bohužel jinak nejde, než že se zdražovat bude. Některé lístky zůstanou v ceně, jaké byly, ale minimálně hodinovky půjdou o deset až 20 korun nahoru,“ doplnil provozovatel. Branná nacházející se v chladném údolí každoročně zahajuje sezonu mezi prvními v republice, Procházka odhaduje, že vleky rozjede na konci listopadu.
Skipasy nebude naopak zdražovat ski areál na Červenohorském sedle, celodenní skipas vyjde na 750 korun. I tam jsou již přípravy v plném proudu. „Novinkou v areálu bude rozšíření dojezdu modré sjezdovky k lanové dráze, a to kvůli bezpečnosti i většímu komfortu. Chystáme také nový odbavovací systém tak, aby to bylo pro lidi komfortnější, s automatickou pokladnou. Pokračovat budeme také v nočním lyžování, které se loni osvědčilo. Co se týče cen, zůstávají stejné, letos jsme je neměnili,“ řekl vedoucí areálu Martin Dubský. Areál nyní likviduje škody po povodních, práce je tak stále dost. „Zasáhlo nám to trochu zasněžovací systém, na některých místech nám uplavaly kusy hlíny,“ dodal Dubský.
Zdražovat nebudou ani v horském středisku Kraličák, vůči návštěvníkům budou naopak ještě vstřícnější. Cena jednodenního skipasu vyjde v nadcházející sezoně při on-line nákupu na 790 korun, což je o deset procent méně než předchozí zimu. „Novinkou bude rodinný skipas, kde se ušetří nejvíce, a to o 20 procent,“ řekla za středisko Vladimíra Mrázová. Areál pro letošní rok investice odložil, zaměřit se chce především na udržení celoročního provozu, pozornost proto soustředí na sjezdovky na severních stranách, kde je větší stabilita sněhu.
Stejnou cenu skipasů si chce udržet také středisko v Hlubočkách nedaleko Olomouce. „Lehce jsme posílili zasněžování, a to v podobě tyčí, chceme vyzkoušet, kam je na svahu umístit. Další investice nám loňská špatná zima nedovolila. Máme rozpracované věci jako je rozšíření parkoviště a odvodnění území, ale dosud se nám nepodařilo získat stavební povolení,“ řekl za areál Michal Stojmenov.
Ve Ski Aréně Karlov cena pro sezonu zatím nebyl určena. Středisko se již na zimu připravuje, rozjezd vleků bude záležet na vývoji počasí. „Například ve ski areálu Myšák došlo k rozšíření a úpravě sjezdovek tak, aby byly komfortnější pro lyžaře, upravil se také nástupní prostor,“ doplnil za středisko Boris Keka. „Těšíme se, až zima začne, loni sezona skončila o měsíc dříve. Uvidíme, jaká bude realita,“ dodal Keka.