Oční oddělení Nemocnice AGEL Prostějov od dubna posílila dostupnost péče pro dětské pacienty. Poradna pro děti s vadami zraku, šilháním a tupozrakostí bude nově v provozu nejen ve čtvrtek, ale i v pondělí. Opatření by mělo snížit čekací dobu až o polovinu.
„Od dubna zavádíme druhý ordinační den této specializované dětské oční ambulance, která bude fungovat jako triážové pracoviště pro všechny nově příchozí dětské pacienty,“ vysvětlil primář očního oddělení Jakub Kopal. Na základě vyšetření zdravotnický personál určí, zda bude dítě sledováno ve specializované ambulanci, nebo jej převedou do všeobecné ambulance.
Včasná diagnostika a léčba očních vad je podle primáře naprosto zásadní. „Zrakový orgán se vyvíjí od narození a jeho špatný vývoj způsobuje tupozrakost oka, která se v pozdějším věku již nedá léčit. To znamená slabý zrak, který nelze korigovat ani brýlemi – oko se jednoduše špatně spojí s mozkem,“ upozornil primář. Proto je při jakýchkoli známkách šilhání nebo špatné orientace v prostoru nutné dítě co nejdříve vyšetřit.
Vyšetření malých pacientů je ale pro oftalmology specifickou výzvou. „Dětský pacient nemusí chápat, co po něm chceme, má strach z doktora, a proto nespolupracuje. Spolupráce s rodiči je v tomto klíčová. V některých případech je ale i ta velmi náročná,“ popsal Kopal.
Zavedením rozšířené provozní doby o další den by se objednací doba mohla zkrátit až na polovinu. „Vzhledem k tomu, že se obecně oční lékaři dětem zase tak moc nechtějí věnovat pro psychickou a časovou náročnost vyšetření, je tlak na tyto služby vysoký,“ uvedl primář s tím, že zájem o oftalmologické služby pro děti je značný. Rozšíření nastává zejména díky personálnímu posílení oddělení. „V minulosti jsme museli služby částečně omezit kvůli částečnému odchodu lékaře. Nyní díky posílení oddělení se může další lékař na tuto problematiku specializovat,“ doplnil Kopal.
Pro děti s běžnými očními vadami nabízí Nemocnice AGEL Prostějov vyšetření ve všeobecné ambulanci, která funguje každý den. K nejčastějším důvodům návštěv patří podle nemocnice refrakční vady. „Děti špatně vidí na tabuli, což se typicky projevuje ve školním věku. Například v hodinách angličtiny při zápisu výslovnosti píšou chyby, které neodpovídají zobrazeným znakům. Písmenka si dítě dokáže domyslet, ale fonetické znaky ne, a tam se problém projeví,“ vysvětlil lékař Kopal.
Podle primáře také dochází v populaci k nárůstu krátkozrakosti. „Dnes již je dokázáno, že to způsobuje nadměrně zaostřování do blízka a nedostatek osvětlení oka. Pohled do blízka je aktivní děj, kdy dochází k zaostřování čočky a tahu svalu, který ji ovládá. Stejně tak nedostatek světla, jako stimulu zdravého vývoje oka. Obojí dohromady způsobuje růst oka a tím vznik krátkozrakosti,“ uzavřel primář.
Oční oddělení Nemocnice AGEL Prostějov ročně ošetří kolem 14 tisíc klientů a provede na 700 operačních zákroků.