Mnohá lůžková dětská oddělení se v nemocnicích transformují v dětské stacionáře. Stejně tomu je tak i v Nemocnici AGEL Šternberk, kde stacionář vzniknul už v dubnu 2024. Od té doby poskytl péči již více než 160 dětským pacientům.
„Pediatrie prochází významnými změnami. Díky rychlé dostupnosti vyšetření a přesnější diagnostice můžeme volit efektivnější léčebné postupy bez nutnosti preventivních hospitalizací,“ vysvětlil zástupce primářky Novorozeneckého oddělení a dětské ambulance Nemocnice AGEL Šternberk Lukáš Pospíšil. Jako příklad uvedl změnu v přístupu k úrazům hlavy: „Dříve se každý pád na oblast hlavy automaticky řešil hospitalizací. Dnes při správném managementu a s využitím nejmodernějších postupů můžeme mnoho případů zvládnout ambulantně.“
Šternberský stacionář, který funguje ve všední dny od 7:00 do 15:30 hodin a stará se o děti od narození až do 19 let života, představuje mezistupeň mezi ambulantní péčí a hospitalizací. „Disponujeme plným vybavením pro terapie, které nelze provést v běžné pediatrické ordinaci. Zároveň můžeme monitorovat vitální funkce pacientů a v případě potřeby zajistit rychlý překlad na standardní lůžkové oddělení,“ popsal Pospíšil. Nejčastěji zde lékaři řeší gastroenteritidy spojené s dehydratací, dechové obtíže vyžadující inhalační terapii a pozorování po nezávažných úrazech.
„Významným benefitem stacionární péče je minimalizace stresu u malých pacientů, jednoduše odpadá stresový faktor z hospitalizace,“ zdůraznil lékař. Rodiče pak oceňují možnost být s dítětem bez ohledu na jeho věk a také individuální přístup ze strany personálu, který tvoří lékař a dětská zdravotní sestra.
Podle zástupce primářky Pospíšila jsou dětské stacionáře zařízení, které ve zdravotnictví mají a do budoucna budou mít své místo, a to ještě výraznější než dnes: „Pediatrickou populaci můžeme považovat za nejzdravější populaci na světě a hodně diagnóz se dá řešit cestou dětských stacionářů. Musíme však mít také na paměti, že některá část dětí bude vyžadovat hospitalizační péči. Určit, kdy je hospitalizace nutná, to je úkolem lékařů primární péče, a právě lékařů dětských stacionářů.“