Na jedné ze sociálních sítí se objevila nebezpečná výzva. Apeluje na děti, aby snědly co nejvíc tabletek s obsahem paracetamolu. To je ale nebezpečné, protože maximální dávka pro dítě je mnohem nižší. Případy předávkování už řeší i Fakultní nemocnice Olomouc.
„Věříme, že o tomto nešvaru jste již během posledních dní slyšeli, ale ze své pozice máme potřebu se k této život ohrožující výzvě také vyjádřit. Na síti TikTok došlo k „vyhecování“ dětí dosti nesprávným směrem: ‚Kdo sní více tabletek s obsahem paracetamolu, bude frajer!,’“ upozornila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.
Na výzvu ze sociální sítě TikTok upozornil ve svém článku i web E-bezpečí, který se věnuje prevenci a rizikovému chování na sítích. „Tato nebezpečná výzva spočívá v požití vysokých dávek paracetamolu s cílem dostat se do nemocnice a sdílet své zkušenosti na TikToku,“ uvedl na webu projektu E-bezpečí jeho vedoucí Kamil Kopecký.
Předávkovaly se i děti z Olomouckého kraje
TikToková výzva už zabrala i na děti z Olomouckého kraje a případy předávkování tak řeší i Fakultní nemocnice Olomouc. „V našem kraji řešila Fakultní nemocnice Olomouc již několik předávkování dětí tímto léčivem. Tyto „frajeřiny“ mohou vést opravdu k nezvratným změnám. Někdy se jedná pouze o neznalost v dané problematice, proto prosíme: buďte obezřetní,“ uvedla mluvčí Mikisková.
Předávkování paracetamolem se projeví do 24 hodin. Způsobuje nevolnost, zvracení, nechuť k jídlu, bledost, nadměrné pocení a letargii. Současně může dojít k poškození jater, jehož prvním příznakem je bolest v břiše. Pokud není poskytnuta lékařská pomoc, může nastat nevratné poškození až selhání jater a dalších orgánů vedoucích ke smrti. (zdroj: Česká lékárnická komora)
Volně prodejné léky na bolest je třeba dávkovat podle předpisu. „Maximální denní dávka pro děti s 20-25 kg jsou 3 tbl., u dětí do 40 kg poté tablety 4, tedy 2g/24 hod,“ popsala Mikisková.
Mluvčí ZZS vysvětlila také, co může výzva způsobit. „Předávkování vede k závažnému poškození jater a při těžké intoxikace může dojít opravdu až k nehezkému jaternímu selhávání, následně pak i k smrti,“ dodala Lucie Mikisková.
Kopecký za E-bezpečí upozornil také na to, jak nebezpečné mohou být virální trendy na sociálních sítích. „Rodiče i odborníci by měli aktivně vzdělávat mladistvé o rizicích a podporovat bezpečné online chování. Pokud máte podezření, že se vaše dítě zapojilo do nebezpečné výzvy, okamžitě vyhledejte pomoc odborníků.“