Bolest hlavy, která se opakuje, a která člověka omezuje v běžném životě, sice nelze vyléčit, příznaky migrény ale dokáže poměrně dobře mírnit biologická léčba. Tu začali poskytovat neurologové v Nemocnici Šumperk.
„Patofyziologie migrény je poměrně složitá, přesto se to pokusím zjednodušeně vysvětlit. Při migréně jde o prokrvení mozku, tedy o smršťování a roztahování cév. Představte si, když si člověk přeleží ruku nebo nohu: bolí to. A ještě více to bolí, když se začne zase zpátky prokrvovat. Při migréně jde v mozku o podobný mechanismus, jen tam není ta mechanická příčina, to ‚přeležení‘, ale
roztažení cév způsobují chemické látky. Významnou roli hraje takzvaný CGRP peptid,“ vysvětlila primářka neurologického oddělení Eva Straka.
Standardní léčbu zahajují lékaři běžnými léky proti bolesti. Pokud ale na bolest stále nestačí, přijde na řadu takzvaná profylaktická léčba, kdy se pacientovi nasadí skupina léků, například antiepileptika. Poslední novinkou v terapii migrény je biologická léčba.
„Jedná se nejčastěji o injekční aplikaci, ale existují i infuzní roztoky a
také tablety. Injekční forma vypadá jako inzulinové pero. Aplikuje se podkožně jednou za čtyři týdny. Biologická léčba působí na receptory, které v mozku zachycují peptid CGRP. Navázáním léku se receptor zablokuje. Takže i když pak CGRP koluje v krvi, receptory na něj nereagují. Je to jako by chodil kolem domu, ale zvonek nezvonil – nikdo v domě se o něm nedozví,“ dodala přimářka.
Ačkoliv je biologická léčba účinná, má stále svá specifika a nelze ji aplikovat každému pacientovi. Aby léčbu uhradila pojišťovna, musí každý pacient nejprve projít důkladným vyšetřením a dvěma neúspěšnými cykly profylaktické léčby.
Primářka Straka ale považuje občasnou bolest hlavy za přirozenou část života, které se mohou objevit v případě infekce, špatného spánku, bolesti zubů nebo nesprávné korekci zraku. Záleží také na tom, kde se bolest hlavy projevuje, například v oblasti spánků je většinou spouštěčem stres nebo přepracovanost.
„U migrény se jedná zpravidla o jednostrannou bolest půlky hlavy, málokdy se strany střídají. Může tomu předcházet takzvaná aura – mžitky před očima. Může trvat několik hodin až dní, být doprovázena nevolností, zvracením, nesnášenlivostí zvuků a světla. Jakákoliv fyzická aktivita tuto bolest zhoršuje. Obecně ale platí, že pokud se bolest opakuje, člověka obtěžuje a nedovoluje mu fungovat dle jeho standardů, je na místě vyhledat lékaře,“ uzavřela primářka.