Zářijové povodně na severu Olomouckého kraje kontaminovaly kromě zasažených studní i vodu z téměř třetiny vodovodů, které testovali hygienici. Do monitoringu zařadili 27 vodovodů zajišťujících zásobování pitnou vodou více než 45 tisíc obyvatel. Po provedení sanačních opatření v 2. kole testování však již vzorky odpovídaly hodnotám pitné vody, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice (KHS) Markéta Koutná. Hygienici zároveň uvedli, že v souvislosti s povodněmi nezaznamenali žádné epidemické výskyty infekčních onemocnění spojených s nekvalitní pitnou vodou.
Hygienici se po povodních zaměřili na vodu ve vodovodech v obcích na Šumpersku a Jesenicku, které byly zasaženy extrémními srážkami nebo kde zdroje vody mohly být či byly zasaženy splachy z okolních polí, luk a lesů nebo kde byla úpravna vody mimo provoz. „Byly poškozeny odběrné objekty, hlavní vodovodní řad, splašková kanalizace, eventuálně vodovodní síť i po částečném nebo úplném zprovoznění nebyla stabilní. V rámci prvního kola vzorkování bylo v součinnosti se Zdravotním ústavem odebráno 115 vzorků, přičemž ve 35 případech (30,4 procenta) byla zjištěna mikrobiální kontaminace vody,“ uvedla Koutná.
Hygienici v této vodě zjistili bakterie E.coli, což jsou bakterie střevního původu, které žijí ve střevním traktu živočichů včetně člověka. Do vody se mohou dostat ze septiků a městské kanalizace či splachem odpadů ze zemědělství nebo z pole. Jsou zdrojem infekcí, nevolností, střevních potíží a dlouhodobých zdravotních problémů. „V rámci druhého kola vzorkování, které probíhalo po provedení sanačních opatření, již kvalita vody splňovala požadavky na jakost pitné vody,“ doplnila Koutná.
Odborníci testovali po povodních i kvalitu pitné vody ve studních, o bezplatné vyšetření vzorků požádalo 40 obcí. Analýzou jakosti vody prošlo více než 1000 studní, které byly přímo zasaženy povodní nebo se v jejich oblasti povodně nacházely. Samotnému odběru přitom předcházely sanační práce a dezinfekce uvedeného zdroje vody. „V rámci testování, které probíhalo od 20. září do 15. prosince 2024, bylo v součinnosti se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě vyšetřeno 1034 vzorků vod ze studní. Z tohoto počtu pouze 90 vzorků (8,7 procenta) splňovalo požadavky na jakost pitné vody. U zbývajících vzorků byla zjištěna mikrobiální nebo chemická kontaminace,“ uvedla mluvčí hygieniků. Hygienici poté majitelům studní doporučili potřebná opatření, dodala.
Starostové obcí na Jesenicku letos v polovině ledna ČTK řekli, že kvalita vody v zaplavených studních se po druhém kole testování vzorků výrazně zlepšila. „Dohromady jsme řešili kolem 65 až 70 studen, nyní jich je zhruba 60 již v pořádku,“ řekl například ČTK radní obce Česká Ves Roman Michálek. Přesto se na mnoha místech s problémy ohledně vody potýkají nadále.