Zanedbaný a zarostlý třešňový sad ve Šternberku se snaží revitalizovat Jiří Beneš, jemuž pomáhají skupiny dobrovolníků. Ve Šternberku a okolí se snaží drobnými krůčky o zpestření krajiny a vytvoření útočišť zejména pro hmyz a ptactvo. Postupně tak chce sadu vrátit jeho původní krásu, uchránit cenné biotopy a zpřístupnit jej veřejnosti.
„Byla by škoda o výjimečné místo poskytující kromě ovoce i domov předivu rostlin a živočichů přijít, vydat šedesátileté třešně napospas plíživému zarůstání,“ říká Jiří Beneš, který na podporu zanedbaného třešňového sadu založil také crowdfundingovou kampaň na portále Donio. Zde mu může veřejnost za různé odměny finančně pomoci při revitalizaci sadu.
V sadu se zabydlel největší evropský motýl
V sadu kromě šedesátiletých třešní rostou další zajímavé rostliny. Navíc stromy se staly útočištěm největšího evropského motýla martináče hrušňového a dalšího vzácného hmyzu.
Sad pocházející ze šedesátých let by se měl v budoucnu stát místem setkávání lidí. K takovému cíli bude za potřebí spousta práce. Dobrovolníci zde již pracují na odstranění náletových dřevin, při kterém odkryli například sprašovou stěnu.
Včerejší nečekané nálezy vzácného hmyzu jsme právě zařadili seznamu odměn za podporu záchrany sadu. Ale bacha, jde o…
Zveřejnil(a) Třešňový sad Šternberk dne Středa 10. března 2021
„V loňském roce jsme osvětlili původně zarostlou sprašovou stěnu. Očistili ji od náletu, zvětšili výšku. Stane se domovem teplomilnému hmyzu a snad i vlhám pestrým, nádherně zbarveným ptákům, kteří se v posledních letech pozvolna usazují v okolí Šternberka,“ dodává Beneš.
Jak se léta zanedbávaný šternberský třešňový sad probouzí s jarem k životu, můžete sledovat na facebookové stránce Třešňový sad Šternberk, kde najdete také podrobné informace k tomu, jak dobrovolníky podpořit.