Při procházení Olomouce zleva doprava a nahoru a dolů narazíme na nespočet kostelů a kaplí. Stranou pozornosti turistů a návštěvníků ovšem často zůstává kostel Českobratrské církve evangelické u nové náplavky, je přitom chráněnou kulturní památkou. Nyní se začíná nahlas mluvit o jeho opravě, která je rozdělena do několika etap. Se seriálem Zapomenuté stavby se tak po čase vracíme do Husovy ulice. Připomeňme si minulost a představme si budoucnost tamního kostela.
Za podobou evangelického kostela na nároží ulic Husova a Bohuslavova stojí architekt August Fritz Otto Kuhlmann. Nejprve ovšem došlo pouze ke stavbě sborového domu, který navrhl stavební inženýr Cyrill Knob. Stavitel německého původu navrhl i vedle stojící vilu Karla Wollgarta, té jsme se v našem seriálu již věnovali.
Na stavbu plnohodnotného chrámu ovšem evangelická církevní obec nezapomněla. V září 1914 je tedy položen základní kámen, který je dodnes k vidění v přízemí věže kostela. Tentokrát se stavělo podle návrhu již zmíněného architekta Kuhlmanna. Stavba postupně sjednotila sborový dům a kostel v jeden celek, kvůli 1. světové válce se ovšem práce protáhla až do roku 1920.
Chcete poznat další stavby, které vzpomínají na zašlou slávu? Stačí kliknout:
Zapomenuté stavby: Domov olomouckých četníků. Secesní vila v centru chátrá | Olomoucký Report
Chystá se velká rekonstrukce, plánovaná je na sedm let
Během let se ovšem do evangelického kostela museli dělníci vracet. Už v roce 1921 se musel rozšířit prostor modlitebny. V roce 1939 byl prodloužen bohoslužebný sál. Poté přichází tři sedmičky. Oprava fasády a pořízení věžních hodin a zvonu v roce 1977. Stavební úpravy interiéru v roce 1987 a další práce po povodních v roce 1997.
Nechme teď minulost minulostí a pojďme se podívat na plány, které má Českobratrská církev evangelická s kostelem do budoucna. „Rekonstrukce našeho kostela je plánovaná na šest etap v rozmezí sedmi let,“ představil plán oprav pro Olomoucký Report Ondřej Holubec za grantovou komisi při Českobratrské církvi evangelické v Olomouci
Práce musí začít už letos v červenci, a to kompletní opravou věže kostela. „Celá věž má dřevěnou konstrukci, která je již prohnilá. Zároveň plánujeme i vyměnit její krytinu,“ popsal první kroky člen grantové komise s tím, že se letošní rok musí opravit také ochoz. Podle Holubce je rovněž sto let starý a nevyhovující.
V roce 2024 se podle předestřeného plánu začne měnit krytina. „Na střeše jsou tři typy tašek, některé jsou navíc rozbité a do interiéru tak teče. Dojde i na výměnu latí, snad ne trámů,“ řekl a dodal, že se jedná o dlouholetý projekt, na který církev nemá finance. Celkově je rozpočet propočítán na 18 milionů korun. „Jednáme o dotaci z ministerstva kultury a Olomouckého kraje. Zároveň máme i transparentní účet, na který mohou lidé přispívat,“ uzavřel Ondřej Holubec.